Mausritter



Mieszkając na wsi wśród pól, poznałem się nieco na dzielnych myszach, przeżywających przygody w moim domu (jedna nawet zrobiła sobie gniazdko w otulinie zmywarki). Ich największym utrapieniem zostały moje trzy złowrogie koty — Łobuz, Denis Rozrabiaka i Diablo. I o tym właśnie jest ta gra. Dla jednych będzie to zaleta (łatwo stworzyć świat — wystarczy wyjrzeć przez okno), dla innych wada (grać myszami?). Dla wszystkich zniechęconych tematem mam jedną radę — przeczytajcie, bo to może być najlepszy zestaw zasad OSR, z jakim się spotkacie.

Gra na samym wstępie przyznaje się do inspiracji — Into the Odd, Knave. Czyli mamy trzy cechy, rzuty obronne, automatyczne trafienie. Brzmi znajomo, ale pozostałe elementy pomieszane są nieco inaczej niż w Cairn. Po pierwsze — doświadczenie zawodowe wynika z tego, ile wylosujesz Punktów Wytrzymałości (tak, to te HP będące zdolnością do unikania obrażeń) i pestek (kasiory). Z doświadczenia zawodowego wynikają natomiast przedmioty, które otrzymujesz na starcie. Ekwipunek umieszcza się w slotach za pomocą wycinanych żetonów (świetne rozwiązanie), a miejsce w nim zajmują również tabliczki (księgi czarów) oraz stany (jak jesteś zmęczony, to możesz mniej nosić). Przedmioty i czary się zużywają, a żeby ponownie naładować tabliczkę, trzeba wykonać czynność właściwą dla danego czaru — np. dla Magicznego pocisku należy upuścić tabliczkę z wysokości ponad 10 m i dotknąć jej przed upływem jednej tury. Całkiem trudne zadanie dla małej myszki.
Kolejne różnice to zasady eksploracji i czasu, które są dość szczegółowo opisane (w Cairn znaleźć je można dopiero w dodatkach) oraz klasyczne podejście do doświadczenia (za pestki) i rozwoju. Przy kolejnych poziomach rośnie pula Punktów Wytrzymałości, a dzięki udanemu rzutowi k20 powyżej cechy można podnieść ją o 1.

Najważniejsza część tej małej książeczki, która sprawia, że naprawdę warto do niej zajrzeć, to sekcja dla Mistrza Gry. Można się z niej dowiedzieć, jak prowadzić OSR, czym się kierować, jakie pryncypia są najistotniejsze, jak budować kampanię, jak tworzyć frakcje, i wreszcie, jak przygotować tajemnicze miejsca. W grze jest sporo przykładów — włącznie z gotową piaskownicą i gotowym tajemniczym miejscem. Do tego otrzymujemy zestaw tabel i generatorów, z którymi możemy bez większego problemu tworzyć kolejne. Tylko siadać i grać (oczywiście, jeśli znajdziecie drużynę, która chce wcielić się w myszy).

PS Do gry jest masa dodatków — m.in. o graniu chomikiem, który ma dwa dodatkowe sloty na ekwipunek — w polikach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Otchłań

Zew Cthulhu: Gra Paragrafowa

Obscure