Tunnel Goons
Postaci mają trzy główne cechy — Erudycję, Zręczność i Siłę. Poza tym mają też Życie (HP) i punkty ekwipunku (określają liczbę przedmiotów, które można wygodnie nosić). Tworząc postać, losujemy dzieciństwo, zawód i to, czym postać zajmowała się podczas wojny. Z rzutów tych wynikają modyfikatory do cech oraz przedmioty, które trafiają do ekwipunku. Jeszcze tylko imię, kolor płaszcza, jeden dodatkowy przedmiot i można zaczynać.
Testy polegają na rzucie 2k6 + cecha + 1 za każdy przedmiot, który może się przydać w danej sytuacji. Jeśli wynik jest równy albo większy od stopnia trudności (8 łatwy, 10 średni, 12 trudny), to akcja się udała. Walka odbywa się na tej samej zasadzie, ale rzucamy przeciwko Trudności (T) przeciwnika. Jeśli wyrzucimy więcej, to różnica między wynikiem a T, to liczba zadawanych obrażeń. Trudność przeciwnika odpowiada przy okazji jego Życiu, więc kolejnym razem jest nam go łatwiej trafić. Jeśli osiągniemy wynik niższy niż T przeciwnika, to obrażenia otrzymuje nasza postać. Jeśli Życie spadnie do 0, to postać umiera.
Są tu jeszcze zasady dotyczące awansów, przeciążenia i odpoczynku. Co dwie sesje można podnieść o 1 jedną z cech i Zdrowie albo punkty ekwipunku. Noszenie większej liczby przedmiotów niż wynika z tych punktów, oznacza modyfikator -1 do rzutów na Zręczność i Siłę za każdy nadmiarowy przedmiot. Spędzenie nocy w bezpiecznym miejscu pozwala na odzyskanie całego Zdrowia. I to wszystko. Tak, to naprawdę wszystkie zasady.
Oczywiście do gry powstało sporo dodatków — m.in. co najmniej dwa dotyczące posługiwania się magią, więc jeśli czegoś Wam brakuje, to z pewnością da się znaleźć gotowe uzupełnienie tej luki. Zawsze można też dopisać jakiś fragment samemu, chociaż autor we wstępie opowiada się za prostotą zasad, które mają jedynie pomagać w rozgrywce, a nie dyktować jej przebieg.
PS Gra została wydana po polsku (korzystam z nazewnictwa z tego tłumaczenia) przez Nerd Sirens jako Zbiry (translacja, skład i ilustracje: Łukasz Kowalczuk). Z tego, co wiem, dostępna była jedynie w wersji fizycznej w nakładzie ok. 200 egzemplarzy. Jestem bardzo wdzięczny Tytusowi z Łotr za jej udostępnienie.
Komentarze
Prześlij komentarz