Glina


Glina to gra, której autor dokonał czegoś niebywałego: napisał dobrą grę o śledztwie, dobrą grę PbtA, dobrą grę po polsku, zrobił sensowną strukturę podręcznika, ogarniętą redakcję, porządną korektę i jeszcze ładnie go wydał. Oby więcej takich na naszym rynku. Wydawnictwo ROGUE uśmiecham się do Ciebie.
Glina to kryminalna gra fabularna o śledztwach, ale i o policjantach, ich słabościach, relacjach, wzlotach i upadkach. Osoby grające wcielają się w pracowników Archiwum X - jednostki zajmującej się najtrudniejszymi i najbrutalniejszymi zbrodniami. Jako źródło inspiracji autor wymienia takie przeboje jak: Siedem, Most nad Sundem (uwielbiam), Upadek i Detektywa.

Mechanika bazuje na osiągnięciach Bakerów i ich Apocalypse World, ale tak naprawdę widać tu przede wszystkim inspirację Ironsworn. Mamy tę samą mechanikę testów, momentum jako szczęście psa, ścieżki postępu, metawaluty, itd. Od razu trzeba zaznaczyć, że liczba rzeczy, o których trzeba pamiętać może być nieco przytłaczająca: tropy, czas pracy, stres, kamienie milowe, robota papierkowa, sporo różnych ruchów (tutaj mam mikro zarzut, bo one mechanicznie za bardzo się nie różnią - tzn. opisują różne sytuacje, ale efekty są bardzo podobne). W zrozumieniu, o co tu chodzi, bardzo pomogła mi znajomość Ironsworn.
Kolejne części podręcznika to zestaw archetypów, sekcja dla MG wyjaśniająca, jak skutecznie prowadzić sesje Gliny i dwie okolice wraz z ciekawymi miejscami i lokalnymi postaciami (bardzo barwne i klimatyczne). To świetne klocki do zbudowania pierwszych zagadek kryminalnych. Tu przydałby się pewnie jednak bardziej szczegółowy poradnik, jak do tego podejść. Do rozwiązywania zagadki autor poleca tworzenie mapy myśli, ale czy samo wcześniejsze rozpisanie zbrodni też warto tak przygotować? Czy śledztwo ma być emergentne i dopasowywać się do działań graczy i ich postaci, czy z góry zaplanowane i można trafić w ślepy zaułek? Doświadczony MG z pewnością sobie poradzi, ale dla początkujących osób może stanowić to spore wyzwanie.

Swoją ocenę umieściłem już we wstępie, ale powtórzę tu jeszcze raz: Glina to naprawdę solidny produkt. Świetnie oddaje opisywaną konwencję, posiada nieco skomplikowaną, ale pasującą do rozgrywki mechanikę, ma sporo materiałów wspomagających MG w odnalezieniu się w swoim klimacie i jest świetnie wydanym podręcznikiem. Z pewnością przydałby się pakiet gotowych zagadek kryminalnych/śledztw, być może z przykładami, jak mogłyby potoczyć się w nich sceny, jakie można byłoby odnaleźć tropy, itp. Może taki dodatek kiedyś powstanie? Osobiście bardzo na to liczę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Otchłań

Zew Cthulhu: Gra Paragrafowa

Obscure